HDP’li Paylan’dan 2 dönem kuralı açıklaması: Belki bir pozitif ayrımcılık uygulanabilirdi

HDP’den iki dönem milletvekilliği yapan Garo Paylan, 14 Mayıs’taki seçimlerde aday olmamasına ilişkin, “Türkiye ve dünyadaki milyonlarca Ermeni de tam bir mutabakatla devam etmemi arzuluyordu. Bu konuda belki bir pozitif ayrımcılık uygulanabilirdi” dedi. Paylan, aday eleştirilerinin seçim sonrasına bırakılması gerektiğini de söyledi.

Meclis’te geçirdiği yılları Artı Gerçek

“Beklenti karşılanmadı”

2 dönem kuralı nedeniyle tekrar aday olamadığını hatırlatan Paylan, kuralın bazı HDP’liler için esnetildiğini belirterek “Belki bir pozitif ayrımcılık uygulanabilirdi” dedi, şunları kaydetti:

“Bu açıklama yeniden aday olmam konusunda tüm kamuoyunda ciddi bir beklenti yarattı. Bu beklenti karşılanamadı. Türkiye ve dünyadaki milyonlarca Ermeni de tam bir mutabakatla devam etmemi arzuluyordu. Bu konuda belki bir pozitif ayrımcılık uygulanabilirdi. Ancak herkesten ricam, o aday oldu, bu aday olmadı eleştirilerini seçim sonrasına bırakıp partimizin başarısına odaklanmamızdır.”

“Listelerimizde bir Ermeni’nin olmaması partim adına ciddi bir eksiklik”

Garo Paylan, Ermeni bir adayın listelerde yer almamasının ciddi bir eksiklik olduğunu dile getirdi:

“Milletvekili aday listelerimizde bir Ermeni’nin olmaması partim adına elbette ciddi bir eksikliktir… Partimin bir Ermeni adayının olmaması ve çoğulcu kimliğinin silikleşmesi elbette eksikliktir. Bu handikabı gidermek ve çoğulcu siyasetin tahkimi için seçimden sonra partimle birlikte çaba göstereceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir