Polislik sınavında kurşun kalem iddiası: ‘Soylu istediğini siliyor’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim vaadi olarak mülakatların kaldırılacağını söylerken T24 yazarı Tolga Şardan, polislik sınavlarındaki şaibe iddiasını ve sürecin nasıl işlediğini anlattı.

Polis olabilmek için başvuru yapan her adayın; KPSS puanının yüzde 25, beden eğitimi ve spor sınavının yüzde 25, sözlü sınavı yani mülakatın ise yüzde 50 sayılıp ortalamasının hesaplandığı bilgisini veren Tolga Şardan 10 bin polisin alınacağı sınavlara ortalama 180 – 200 bin başvuru yapıldığını da aktardı.

Tolga Şardan sınavlardaki ‘kurşun kalem’ detayını ise şöyle anlattı:

Sözlü sınav için komisyon karşısına çıkan adayın puanı, komisyon üyelerince listelere “kurşun kalemle” işleniyor!

Oysa bu notlamanın “silinmeyecek türde” bir kalemle işlenmesi gerekiyor.

Acaba uygulama neden böyle? Birazdan onu da açıklayacağım.

Unutmadan, sınav komisyonları adaylara yönelik mülakat puanlarını 100 üzerinden değil, 80 üzerinden veriyor. Bunun da bir gerekçesi var elbette!

Sınav komisyonlarının çalışmalarının bitmesiyle birlikte listeler, Ankara’da Polis Akademisi Başkanlığı’nda değerlendirmeye alınıyor.

Her adayın üç sınavının ortalama puanlarının tespit edilmesiyle elde edilen listelerdeki sonuç puanları nasıl işleniyor?

Evet bildiniz, yine kurşun kalemle!

Aslında hakkaniyetli bir sınav sonucunun, 100 üzerinden puanlanması ve puanların da kurşun kalemle değil, en azından tükenmez kalemle işlenmesi gerekir.

Akademide oluşturulan – kanımca usulsüzlük olarak değerlendirilmesi gereken – taslak listeler, İçişleri Bakanlığı’na gönderiliyor.

Bu işlemde “herhangi bir yasallık olmadığının” altını kalınca çizeyim.

Listeler bakanlıkta, mevcut Bakan Süleyman Soylu tarafından incelemeye alınıyor. Soylu, kendisindeki özel notlarla birlikte sınavı kazanması gereken adaylar hakkındaki değerlendirmelerini yaptıktan sonra listeler bir kez daha akademiye gönderiliyor.

Bakan Soylu’nun incelemesi süresinin takvimsel bir sınırı yok. Bazen aylarca bakanlıkta kalıyor listeler. İşte bu aşamada sınav komisyonlarının kurşun kalemle verdiği mülakat notlarının üzerinden yeniden geçiliyor!

Ayrıca 100 yerine 80 puan üzerinden verilen mülakat notları sayesinde Bakan’a 20 puanlık hareket alanı sağlanıyor!

Bu sayede kazanması gereken adayın düşük mülakat puanı yükseltilirken, yüksek puan alan adayın sözlü sınav puanı düşürülüyor.

Nihayetinde; mülakat notları değiştirilerek sınav sonuçları son şeklini alıyor.”

Şardan, İçişleri Bakanlığı’ndan tekrar Polis Akademisi’ne gönderilen puanları değiştirilmiş listelerin adaylara teslim edilirken tükenmez kalemle işlendiğini de belirtti.

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir