AB’den “Husi” hamlesi: Kızıldeniz’e savaş gemileri gönderilecek

Politico’nun AB Dış İlişkiler Servisine ait belgeye dayandırdığı haberine göre AB, “Kızıldeniz’den Körfez’e kadar daha geniş alanda faaliyet gösterecek yeni bir AB operasyonu oluşturmayı” hedefliyor.

Şubat sonu başlayacağı tahmin edilen operasyon kapsamında “en az bir yıl süreyle çoklu görev kabiliyetine sahip en az 3 savaş gemisinin” bölgeye gönderileceği öne sürüldü.

Fransa liderliğinde Körfez Bölgesi, Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi’ni kapsayan bölgede yapılan ortak gözetleme operasyonu Agenor’u temel alacak operasyona AB ülkelerinden Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç ve Portekiz’in de katılacağı iddia edildi.

YEMEN’DEKİ HUSİ HEDEFLERİ VURULDU

Amerikan ve İngiliz savaş uçakları, gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki bazı noktalara hava saldırısı düzenlemişti.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da saldırıya destek verdiğini bildirmişti.

ABD medyasındaki haberlerde ABD ve İngiltere ordu kuvvetlerinin en az 12 Husi hedefini vurduğu, saldırıların savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle yapıldığı belirtilmişti.

KIZILDENİZ’DE NELER YAŞANIYOR?

İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’deki katliamları sebebiyle bu rotayı kullanan başta İsrail gemileri olmak üzere Gazze’deki katliama destek veren ülkelerin tankerlerini hedef alıyor. Husiler, 19 Kasım 2023’ten bu yana Kızıldeniz’de toplam 27 saldırı düzenledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir