Gıda Dedektifi iddiası: Önce eleştiriyor, sonra sponsor alıyor

Dün İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınıp ardından serbest bırakılan ‘Gıda Dedektifi’ sayfasının yöneticisi Şehir Plancısı Musa Özsoy yeniden gündemde.

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte ortaya çıkan ürün incelemeleri, geniş kitleler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Kullanıcıların satın alma kararı vermeden önce ürün hakkında bilgi edinme ve kullanım deneyimlerini gözlemleme imkanı sunduğu için bu içerik türü büyük bir öneme sahip. Ancak, bu tür içeriklerin gıda gibi insan sağlığını doğrudan etkileyen alanlara kontrolsüzce yayılması yeni tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

SAĞLIK ALANINDA UZMANLARA KULAK VERİN

Özellikle gıda ve insan sağlığı alanlarında, yalnızca sayfa popülerliğini kullanarak hazırlanan içerikler yanıltıcı olabilir. Sosyal medya üzerinde oynanan gıda ile ilgili oyunlar sadece bununla sınırlı değil. Ayrıca, hazırlanan ücretli sponsorlu içerikler de ikinci bir tehlikeyi beraberinde getiriyor.

SPONSORLU İÇERİKTE ARKA PLANA ATILANLAR

Gıda Dedektifi ile de benzer iddialar gündemde..

Musa Özsoy’un başlarda yalnızca ürün incelemesi yaptığı bağımsız hesabından daha sonra iş birlikleri yapmaya ve ücretli incelemeler yayınlamaya başladığı iddia edildi. Hatta Oda TV, Özsoy’un önce eleştirip ardından sonra ücretli sponsorluk aldığını iddia etti.

Söz konusu konuyla ilgili dikkat çeken bir paylaşım, Nisan ayında eleştirilen bir hazır noodle ürününü inceledikten sonra Eylül ayında farklı bir markadan sponsorlu içerik alınmasıyla gündeme geldi. İki içeriği karşılaştırdığımızda, ilk incelemede ‘monosodyum glutamat ve cüzi aroma’ vurgusu yapılırken, sponsorlu içerikte aroma çeşitliliği öne çıkarılmış gibi görünüyor.

Sponsorsuz incelemede eleştirilen üründe ’emülgatör’ katkısı belirgin bir şekilde göze çarparken, aynı katkı sponsorlu içerikte de bulunsa da cümle içinde sadece yüzeyden geçiştirilmiş gibi duruyor.

Ortaya çıkan iddialar Özsoy’un eleştirel içerikler sonrası ücretli sponsorluk vermeyen markaları özellikle ve ısrarla hedef aldığı ortaya atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir