Kürtçe oyunun yasaklanması Meclis gündeminde

Batman’da Kürt tiyatrocular tarafından geçtiğimiz yıl kurulan Şano Ar’ın sahnelediği ‘Kral ve Travis’in Antep’te yasaklanması Meclis gündemine taşındı. Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Antep Milletvekili Sevda Karaca, Deniz Özer ve Bahoz Özsunar tarafından oynanan oyunun Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde sahnelenmesinin müze yönetimi tarafından engellenmesini Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

‘İPTAL EMRİ BAKANLIK TARAFINDAN MI VERİLDİ?’

“Şano Ar tarafından sahnelenen oyunun 17 Ocak 2023’te Patnos Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelenmesinin de engellendiğini hatırlatan Sevda Karaca, Bakan Ersoy’un yanıtlaması için şu soruları sordu:

– Bakanlığınıza bağlı bir kültür sanat merkezinde sahnelenecek olan ‘Qral u Travis’ oyunun iptal edilmesinin nedeni nedir? Bu iptal emri Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir? Bakanlığınız bu konuda bilgi sahibi midir?

– Sahnelenmesi Ağrı ve Gaziantep olmak üzere iki kere iptal edilen oyunun iptal edilen yerlerde gösterilmesi için Bakanlığınız ne tür adımlar atacaktır?

– 2020-2024 yılları arasında Türkiye genelinde Kürtçe olup iptal edilen ya da yasaklanan tiyatro oyunu, film gösterimi ve konser sayısı kaçtır?

– Bakanlığınızın destek sunduğu yahut bizzat üstlendiği; Kürtçe kültür-sanat etkinliği yahut kültürel üretim projesi var mıdır?

– Bakanlığınız Kürtçe dışındaki dillerdeki kültür-sanat üretimleri için yasaklama yahut iptal kararları söz konusu olmakta mıdır?

– Kürt ulusunun anadillerinde kültür-sanata erişebilmelerini sağlamak ve kolaylaştırmak için ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır?

– Kürt sanatçıların maruz kaldığı ayrımcılığın ortadan kaldırılması için nasıl çalışmalarınız bulunmaktadır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir